جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩
صفحه اصلی > گروه های علمی > گروه علمی تربیتی علوم تربیتی 

گروه علمی تربیتی علوم تربیتی


مسئله‌ی تعلیم و تربیت از مهم‌ترین مسائل زندگی بشر از گذشته دور تا کنون بوده است. تعلیم و تربیت به معنای فعالیت‌های هدفمند بین مربّی و متربّی و به منظور کمک به متربّی در جهت شکوفایی قابلیت‌ها و استعدادها و پرورش شخصیّت وی در ابعاد مختلف فردی، اجتماعی، عقلانی، اخلاقی، دینی و ... است.
  موضوع تعلیم و تربیت در تمام جوامع مورد توجه و تأکید فراوان بوده و هست و همه‌ی مکاتب، نظام‌ها و به ویژه ادیان الهی توجه خاصی به آن مبذول داشته و درصدد فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای پرورش همه‌جانبه و رساندن آدمی به کمال و سعادت واقعی برآمده‌اند. به طوری که دین مبین اسلام نیز برای تعلیم و تربیت اهمیت و جایگاه خطیری قائل شده و به ساحت‌های مختلف تربیت آدمی توجه خاص مبذول داشته است و در ارتباط با اهداف و عوامل و نیز فراهم آوردن زمینه‌های پرورش آدمی در سطوح مختلف سنّی دستورالعمل‌های جامع و ارزشمندی ارائه داده است.
  در این راستا، جامعة‌المصطفی (ص) العالمیة که متکفل امر تعلیم و تربیت طلّاب محترم غیرایرانی است، رسالتی بس عظیم و بین‌المللی در عرصه‌ی تعلیم و تربیت اسلامی داشته و زمینه‌ی مناسبی برای ارائه‌ی دیدگاه‌های جدید و توسعه‌ی تعلیم و تربیت اسلامی فراهم نموده است؛ و در این میان، م‍ؤسسه آموزش عالی بنت‌الهدی تنها مرکزی است که ‌در جامعةالمصطفی (ص) رسماً عهده‌دار تعلیم و تربیت خواهران طلبه‌ی غیرایرانی است، در چند سال اخیر با راه‌اندازی گروه‌های علمی‌‌ـ‌تربيتی و به تبع آن ایجاد رشته‌های متنوع زمینه‌ی رشد و بالندگی هرچه بیشتر خواهران را فراهم آورده است.

تاریخچه:
  در سال 1386، پیرو درخواست راه‌اندازی رشته علوم تربیتی از جانب جمع کثیری از طلاب و حمایت‌های بی‌دریغ و پی‌گیری‌های مؤثر رئیس محترم مؤسسه نسبت به ایجاد این رشته در مدرسه، ابتدا با حکم دانشمند فرزانه جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای اعرافی رئیس محترم جامعةالمصطفی (ص) گروه علوم تربیتی راه‌اندازی شد.
  پس از آغاز به کار گروه علوم تربیتی و در پرتو تلاش‌های‌ ارزشمند معاونت آموزش، جمعی از طلاب محترم، این رشته را انتخاب نموده و هم‌اکنون در به لطف خداوند منّان و با مدیریت و اشراف شورای علمی گروه علوم تربیتی، این طلاب با اشتیاق وافر در حال گذراندن دروس رشته هستند و هر نیم‌سال انتخاب این رشته با استقبال گسترده‌‌تری از جانب طلاب موسسه مواجه شده است.
 نظر به نقش و تأثیر بی‌بدیل و ارزنده‌ای که زنان در طول تاریخ در تعلیم و تربیت افراد به ویژه کودکان و نوجوانان داشته و دارند، امید است دانش‌آموختگان این رشته در پرتو شناخت هرچه بیشتر نسبت به مبانی، اصول، روش‌ها و اهداف تربیت اسلامی و تقویت مبانی دینی خود و نیز کسب آگاهی نسبت به یافته‌های علمی در حوزه‌های روان‌شناختی و علوم تربیتی، آمادگی لازم را برای ایفای شایسته رسالت سترگ خود در عرصه‌های مختلف پیدا نموده و در جهت تبیین و توسعه‌ی تعلیم و تربیت اسلامی در قالب تبلیغ، تدریس، پژوهش و ... در گستره‌ی جهانی گام‌های اساسی بردارند تا به یاری حق تعالی زمینه لازم برای پرورش نسلی پاک و دیندار مطابق با موازین دین مبین اسلام در سراسر گیتی فراهم آید.

 اهداف:

  1. آشناسازی خواهران طلبه با اندیشه‌های بنیادین اسلامی و تقویّت مبانی دینی و معرفتی به ویژه در باب تعلیم و تربیت؛
  2. توانمندسازی خواهران طلبه جهت ایفای نقش موفق آموزشی، پژوهشی، تربیتی، و فرهنگی و ‌تبلیغی در زمینه علوم تربیتی؛
  3. زمینه‌سازی برای آماده شدن خواهران طلبه جهت ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا.

برنامه‌ها و چشم انداز:

  1. جذب 150 نفر از طلاب مؤسسه در مقطع کارشناسی،
  2. طراحي و راه اندازي سه گرایش در مقطع ارشد با جذب 50 نفر از طلاب دارای مدرک کارشناسی؛
  3. طراحي و راه اندازي يك گرایش در مقطع دكتري با جذب 6 نفر از طلاب دارای مدرک کارشناسی ارشد؛
  4. جذب 10 استاد جدید برای تدریس و راهنمایی و مشاوره تحقیقات پایانی و پایان نامه های طلاب گروه؛
  5. جذب 3 عضو جدید برای گروه.

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

سمت

رزومه

1

آقای ولی‌الله هاشم‌پور

مدیر گروه

فایلpdf  رزومه

2

خانم طاهره جوانمرد

دبیر پژوهشی

فایلpdf  رزومه

3

جناب آقای علی بهرام طجری

عضو گروه

فایلpdf  رزومه

5

آقای حمیدرضا کاظمی

 دبیر آموزشی

فایلpdf  رزومه

6

خانم اعظم خلعتی

استاد همکار و عضو گروه

فایلpdf  رزومه

7

آقای حسین کارآمد پیشه

عضو گروه

فایلpdf  رزومه

8

خانم عباس زاده

کارشناس اجرایی

فایلpdf  رزومه

 
مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 480069 بازدید امروز: 310