سه شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٩
صفحه اصلی > گروه های علمی > گروه علمی تربیتی تاریخ 

گروه علمی تربیتی تاریخ

تاریخچه:
گروه علمی تربیتی تاریخ از سال 1387 شروع به فعالیت نمود و در ابتدا مدیریت دروس تاریخی موسسه را بر عهده گرفت . پس از گذشت دو سال اولین گروه طلبه در رشته تخصصی تاریخ موسسه جذب شدند و تا کنون گروه موفق به جذب  دو دوره طلبه در این رشته شده است

اهداف:

  1.  دانش‌افزايي دانش‌پژوهان در رفع شبهات تاريخي (مانند شبه شق الصدر و پيدايش شيعه و ...)
  2.  ايجاد توانايي دفاع عاقلانه ومستدل در حوزه مباحث تاريخي از ساحت اسلام،
  3.  شناخت تشيع به عنوان يك جريان مؤثر در تاريخ اسلام،
  4.  دستيابي دانش‌آموختگان تاريخ به مهارت‌ها و تجزيه و تحليل تاريخ و تسلط و آشنايي بر حوادث تاريخي صدر اسلام،
  5.  دانش‌افزايي طلاب در جهت دفاع صحيح از مباني كلامي شيعه با توجه به گزارشات تاريخي.

برنامه ها:

اهم برنامه های گروه در چند محور:
1) برنامه‌های ارتقایی:
برنامه‌هایی که در دو بخش اساتید و طلاب گروه انجام می‌گیرد . در این برنامه‌ها هدف اصلی برطرف شدن چالشهای موجود در برنامه‌های اصلی و پاسخ گویی به برخی نیازهای روز در دو سطح استاد و طلبه است. به عنوان مثال آشنایی بیشتر مخاطبان با ابزار جدید آموزش و تبلیغ ، بروز رسانی مخاطبان در شیوه‌های پژوهشی و آشنا نمودن مخاطبان با مسائل جاری روز خواهد بود.

2) برنامه‌های علمی تربیتي:
هدف در این برنامه‌ها بالا بردن سطح علمی مخاطبان در رشته تخصصی می‌باشد.
برای این منظور مخاطبان در دو سطح استاد و طلبه در موضوعات مختلفی که در جلسات شورای گروه و به تشخیص اعضاء در نظر گرفته شده در نشست‌ها و کارگاه‌ها تحت تعلیم قرار می‌گیرند تا کاستی‌های آموزشی در سیستم بدین طریق برطرف گردد.

3) برنامه های عمومی:
این برنامه که جزو فعالیت‌های تخصصی گروه در سطح طلاب مدرسه انجام خواهد شد به هدف آشناکردن همه طلاب با برخی مباحث مورد نیاز آنها در رشته غیر تخصصی شان در نظر گرفته شده است. با توجه به این که مباحث تاریخ مورد نیاز بسیاری از طلاب در برابر مخاطبان تبلیغ می‌باشد گروه در نظر گرفته تا در مواقع ضروری و مناسبت های خاص اقدام به برگزاری برخی از نشست‌های عمومی برای این دسته از مخاطبان نماید.

چشم انداز:
تاسیس رشته تاریخ در قم و خصوص در حوزه علمیه دیر زمانی نیست که مورد توجه قرار گرفته اما به جهت اهمیت آن  در مسائل اعتقادی و تاثیر آن در گرایشات فرقه‌ای و چالشهای موجود در مباحث تاریخی صدر اسلام و شبهات فراوان ایجاد شده توسط مستشرقان و مخالفان مذهب اهل بیت در موضوعات تاریخی به سرعت سیر رشد خود را طی نموده است تا جایی که هم اکنون مراکز حوزوی ، دانشگاهی در شهر قم به جهت علمی هم پایه سایر مراکز علمی کشور در حرکت و بالندگی می باشند. جامعه المصطفی(ص) العالمیه نیز با توجه به مخاطبان ویژه خود این نیاز را از سالهای قبل احساس نموده و شاید پیشرو تر از سایر مراکز حوزوی اهتمام به رشته تاریخ  را نشان داده است تا جایی که هم اکنون در مدارس تحت اشراف آن، در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در گرایشات مختلف وجود دارد. موسسه بنت الهدی نیز به جهت اهمیت این رشته و همسو با سایر مراکز و موسسه های جامعه المصطفی(ص) العالمیه برای پیشبرد اهداف عالیه‌ای که برای  خود ترسیم نموده است اقدام به تاسیس و ایجاد این رشته نمود و امیدوار است تا در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) و عنایت ویژه‌ی ریاست محترم جامعه المصطفی(ص) العالمیه به ایجاد مقاطع تحصیلات تکمیلی این رشته نیز اقدام نماید.

اعضای گروه:

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

نوع همکاری- سمت

رزومه علمی

1

خانم زهرا روح الهي اميري

عضو گروه- مدير گروه

فایل pdf  رزومه

2

خانم روحانی

عضو گروه

فایل pdf  رزومه

3

خانم کریم زاده

عضو و استاد گروه

فایل pdf  رزومه

4

خانم احمد پناه

عضو و استاد گروه

فایل pdf  رزومه

5

خانم گل محمدی

کارشناس گروه

فایل pdf  رزومه

 

مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 482371 بازدید امروز: 42