سه شنبه ١٩ اسفند ١٣٩٩
صفحه اصلی > گروه های علمی > گروه علمی تربیتی روان شناسی 

گروه علمی – تربیتی معارف اسلامی و روانشناسی
روان‌شناسي علمي است كه به مطالعه علمی رفتار و فرايند‌هاي روانی انسان می‌پردازد. اين علم جايگاه ويژه‌اي در ميان علوم انساني و اجتماعي دارد. روان‌شناسي به يك معني تمام رفتار آدمي را مي‌كاود و قواعد حاكم بر روان‌ را در تمام عرصه‌ها آشكار مي‌سازد. از این‌رو، روانشناسی در بهبود و بهره¬وری ابعاد گوناگون زندگی می‌تواند نقش مؤثری ایفا نماید. این رشته به صورت عام شاخه‌ها و گرايش‌هاي مختلفي همچون روان‌شناسي رشد، باليني، تربيتي، شخصيت، اجتماعي و... دارد. و بر همين اساس در دانشگاه‌ها و مراكز علمي جهان ‌ده‌ها زير رشته در روان‌شناسي دائر شده است. هدف مشترك همه اين گرايش‌ها،‌ آشنايي با قواعد حاكم بر ابعاد مختلف رفتار، از جمله شناخت پايه‌هاي زيستي رفتار، اصول‌ يادگيري، قواعد حاكم بر شكل‌گيري و تحول شخصيت، شناخت رفتارهاي بهنجار و نابهنجار، و در نتيجه كشف شيوه‌هاي اصلاح رفتار،‌ آموزش مهارت‌هاي زندگي و روش تربيت فرزندان مي‌باشد.

چشم انداز گروه علمی – تریتی معارف اسلامی و روانشناسی
«...بسیاری از حوادث دنیا حتی در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی و غیره، محکومِ نظرات صاحبنظران در علوم انسانی است؛ در جامعه‌شناسی در روان‌شناسی، در فلسفه؛ آنها هستند که شاخص‌ها را مشخص می‌کنند (مقام معظم رهبری دردیدار با دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های شیراز، 14/2/87)".
«.... باید متون علمی را خواند و دانش را از هرکسی فرا گرفت؛ اما علم باید در روند تعالی خود، با روح‌های قوی و استوار و کارآمدی که جرأت پیشبرد علم را داشته باشند، همراه شود تا بتواند پیش برود. انقلاب‌های علمی در دنیا این گونه به وجود آمده است» (مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر، 9/12/79).
پیرو رهنمودهای مقام معظم رهبری و در راستای اسلامی ساختن علوم انسانی، با توجه به اینکه روان‌شناسي با تكيه بر يافته‌هاي صرفاً تجربي، غناي لازم را نمی‌یابد و نظر به همه جانبه بودن دين اسلام در ابعاد جسمي، رواني و معنوي انسان، پرداختن به اين رشته، در حوزه علميه و از سوي آشنايان به مباني و متون اصلي اسلام، اهميت و ضرورت مي‌يابد؛ زيرا همان‌گونه كه اظهار نظر درباره موضوعات روان‌شناسي، ‌امري تخصصي بوده و نياز به متخصص دارد. دريافت، تبيين‌ و تدوين درست ديدگاه اسلام در اين‌باره به مراتب حساس‌تر و دقيق‌تر و نيازمند به افراد آگاه در هر دو عرصه يعني اسلام و روان‌شناسي است. بر اساس همين انديشه، رشته روان‌شناسي در كنار ساير رشته‌هاي علوم انساني در مؤسسه بنت‌الهدی(ره) تأسيس گرديد تا طلاب و فضلا با آگاهي از مباني ديني و متون اسلامي و آشنايي با مباحث روان‌شناختي زمينه تعامل اين دو حوزه معرفتي را فراهم آورند.
ترديدي نيست كه روان‌شناسي مي‌تواند با استفاده از آموزه‌هاي اسلامي به نقطه‌هاي رفيع تعالي دست يابد و در سايه اين رويكرد بسياري از خلاءها برطرف شده و كجروي‌هاي مطرح شده در روان‌شناسي اصلاح خواهد شد.

اهداف
1. آشنا نمودن فراگیران با دروس حوزوی؛
2. آشنا نمودن فراگیران با اندیشه‌های بنیادین اسلام؛
3. آشناساختن با مباحث تخصصی روانشناسی در سطح کارشناسی؛
4. افزایش توانمندی تعلیمی و ارشادی طلاب به منظور تعیین و تبلیغ دین اسلام و دفاع از آموزه‌های دینی در قلمرو مباحث روان‌شناختی و تربیتی؛
5. ارتقای توان تحقیقی فراگیران و محققان در مباحث تخصصی روان‌شناسی با تکیه بر منابع اسلامی؛
6. تربیت طلاب مستعد جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی؛
7.  بسترسازي و هدايت جريان روان‌شناسي اسلامي؛
8.  تبيين و تحليل روان‌شناختي معارف و آموزه‌هاي ديني‌؛


 برنامه‌ها
1. جذب طلاب برجسته تربیتی و علمی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای رشته روانشناسی بر اساس چشم‌انداز و اهداف مندرج در آیین نامه گروه‌ها؛
2. اصلاح و بازبینی سرفصل‌های رشته روانشناسی متناسب با اسلامی‌سازی علوم انسانی؛
3. ارتقای توانمندی و مهارت‌های  آموزشی - پژوهشی اعضای گروه و اساتید مدعو؛
4. تربیت طلاب فاضل  غیر ایرانی جهت مشاوره، تدریس  و پژوهش در حوزه‌ها و مدارس المصطفی در خارج از کشور در رشته روانشناسی؛
5. جذب اساتید و اعضای هیئت علمی متخصص و متعهد؛
6. ارتقای سطح علمي  و پژوهشی اعضاي هيئت علمي و همکاران علمي؛
7. ارتقای توانمندي‌ها و مهارت‌هاي اعضا در زمينه روش‌های نوين تدريس، تدوين کتب آموزشي، مقاله‌نويسي و روش تحقيق؛
8. ارتباط با گروه‌هاي علمي همسو در داخل و خارج المصطفي؛
9. ارتباط با  مجامع علمي کشورهاي اسلامي در روانشناسی اسلامی.


پيشينه تشكيل گروه
اولين گروه آموزشي در رشته روان‌شناسي  و معارف اسلامی مؤسسه آموزش عالی شهیده بنت‌الهدی(ره) در سال 1395 راه‌اندازی شد. در این دوره 14 نفر طلاب خانم  مستعد از کشورهای مختلف پذیرفته شدند. ودر حال حاضر 25 نفر در دوره کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

ساختار تشكيلاتي گروه
با توجه به اهميت ساختار تشكيلاتي در هر گروه علمي، گروه روان‌شناسي نيز از اين قاعده مستثني نيست و توجه به ساختار و نحوه فعاليت هاي آموزشی، پژوهشيبی و تربیتی، سبب موفقيت روزافزون گروه مي باشد.

چارت تشكيلاتي گروه

مدير گروه

دکتر فاطمه شریفی

دبير تربیتی

  سرکار خانم حانیه مازارچی 

عضو گروه

آقای جعفر هوشیاری

دبير اجرايي

سرکار خانم فاطمه عباس زاده

 
مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 482358 بازدید امروز: 29