صفحه اصلی > نمایش اخبار 


ادراک مباحث علمی تنها با تقرّب به خداوند متعال امکان پذیر است

تعداد بازدید: 539

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای سید محمود حسینی کاویانی در مراسم هفته پژوهش با عنوان «نقش بانوان المصطفی در ایجاد تمدن نوین اسلامی، با عنایت به گام دوم انقلاب» که در حسینیه مجتمع برگزار شد، پژوهش را یکی از فعالیت مهم و دائمی دانش پژوهان برشمرد و ابراز داشت: در روایات بر کسب علم و ثبت آن تاکید فراوان شده است. علم در نظام آفرینش بسیار ارزشمند و حفظ آن نیز دشوار است. پیامبر  گرامی اسلام(ص) فرمود اگر همه وجود خود را به علم دهید، علم تنها بخش کمی از خود را به شما خواهد داد.

وی با تاکید بر تفاوت میان پژوهش و جستجوهای رایانه ای، خاطرنشان کرد: این ابزارها هرچند به شکل سطحی در تحقیقات ما را به نتایجی می رسانند؛ اما هیچگاه نمی توانند جایگزین فضای مطالعاتی کتابخانه گردند. کتاب در خود برکتی دارد که در ابزارهای دیگر کمتر یافت می شود.

رئیس مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ادامه داد: سفارش علما این بود که اگر از کتابی خسته شدید، برای رفع خستگی به کتابی دیگر مراجعه نمایید. البته آشنایی با ابزارهای جدید پژوهشی نیز مهم است اما باید در جای خود مورد استفاده قرار گیرند.

وی ادراک مباحث علمی را تنها با تقرّب به خداوند متعال امکان پذیر دانست و گفت: نزدیکی به خدا زمینه فهم حقایق علمی را برای دانش پژوه مهیا می نماید. اگر می خواهید پژوهشگر حقیقی باشید حتما باید زندگی تان مبتنی بر دوری از گناه و هواهای نفسانی باشد. در روایات، هوای نفس یکی از موارد حجاب علم برشمرده شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی کاویانی در پایان، کشف علمی برای طلبه را با انس با نوافل قابل تحقق خواند و تصریح کرد: کسب مراتب علمی برای دانش پژوه اتفاق نمی افتد مگر اینکه خود را در مسیر تهذیب قرار دهد. تمام فلسفه اشراق در سه شب به شیخ اشراق الهام گردید، او در سه ماه این کشف علمی را به رشته نگارش در آورد که برای مطالعه آن، به سه سال زمان نیاز است.

در بخشی از این مراسم، خانم امینی رئیس انجمن علمی کلام به نمایندگی از انجمن های علمی مجتمع آموزش عالی بنت الهدی، دقایقی به ارائه گزارش از این انجمن پرداخت.

همچنین تعدادی از پژوهشگران برتر مجتمع بنت الهدی به ارائه دستاوردهای علمی خود پرداختند و در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی سیدموسوی، درباره تدوین طرح پژوهشی فرهنگنامه تطبیقی فقه و حقوق خانواده توضیحاتی را بیان نمود.

در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر مجتمع تجلیل به عمل آمد.

برای دریافت صوت این سخنرانی کلیک نمایید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج


کل بازدید ها: 486251 بازدید امروز: 38