صفحه اصلی > پژوهش > پایان نامه های ارشد > نگرش کلامی به گفتگوی ادیان (اصول، حدود، اهداف و شیوه ها) 

عنوان:

نگرش کلامی به گفتگوی ادیان (اصول، حدود، اهداف و شیوه ها)

نام و نام خانوادگی:

صدیقه حمیدی

گروه:

فلسفه و کلام

تابعیت:

افغانستان

کد تحصیلی:

1154185

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

کلام اسلامی

استاد راهنما:

سعید ارجمند فر

استاد مشاور:

عدم نیاز به مشاور

تاریخ دفاع:

1396/3/3

تعداد صفحات:

286

تعداد منابع:

137

کلید واژه های پایان نامه :

دین، کلام، گفتگو، گفتگوی ادیان.

چکیده پایان نامه:

این نوشتار، پژوهشی با «نگرش کلامی به گفتگوی ادیان» است که هدف از آن بررسی و شناخت اصول، حدود، اهداف و شیوه‌های گفتگوی ادیان جهت تعامل و تبادل اندیشه میان پیروان ادیان مختلف و در نتیجه همزیستی مسالمت آمیز بین آنان می‌باشد.

در پژوهش حاضر، ابتدا اصول و مبانی کلامی گفتگوی ادیان در دو بخش اصول اعتقادی و انسان شناسی ذکر شده است. سپس ریشه‌ها و خاستگاه گفتگوی ادیان در جهان اسلام و غرب مورد بررسی قرار گرفته و با نگاهی به روند این گفتگوها در سده‌های اخیر و بیانیه‌هایی که در این زمینه صادر شده است به آسیب شناسی اصول حاکم بر این گفتگوها و نتایج و شیوه‌های آن پرداخته شده و بر طبق آن حدود کلامی گفتگوی ادیان تبیین گردیده است. برخی از آسیب‌های نتایج برآمده از گفتگوی ادیان شامل نسبیت گرایی، تساهل و تسامح، تغییر هویت دینی، گفتگوی مصلحتی و عدم تسرّی گفتگو به جامعه دین‌داران می‌باشد. از مهم‌ترین آسیب‌های شیوه‌های گفتگو می‌توان رویکرد تبلیغی، گفتگو بر اساس اخلاق جهانی، نگاه ابزاری به گفتگو و بهره برداری سیاسی از آن و تعصب و پیش‌داوری را نام برد. از جمله اصولی که در طی سده‌های اخیر بر گفتگوی ادیان حاکم بوده، اصل پلورالیسم، اومانیسم و پراگماتیسم می‌باشد که مورد نقد قرار گرفته است.

همچنین اهداف گفتگوی ادیان در سه محور، مقابله با چالش‌های مشترک، تحقق رسالت دین در دنیای معاصر و تعایش و همزیستی دنبال شده است و در پایان سعی شده تا با روش شناسی گفتگوی ادیان در قرآن، سیره نبوی، أئمه معصومین (ع) و علمای اسلام به تبیین شیوه‌های مقبول کلامی در گفتگوی ادیان پرداخته شود.

 


کل بازدید ها: 281136 بازدید امروز: 78