مقام معظم رهبری:

دغدغه ی فرهنگی از آن دغدغه هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب از خواب بیدار شود و به درگاه خدا تضرع کند. من چنین دغدغه ای دارم.

معاونت فرهنگی - تربیتی

اردوهای فرهنگی تربیتی

اهتمام دين مبين اسلام به مسئله عدم اتلاف وقت و نحوه گذراندن زمان چندان است كه باري تعالي در قرآن به مفردات و اجزاء وقت و زمان قَسَم ياد كرده است. شارع مقدس نيز به مسئله مواقيت، تنظيم اوقات و استفاده بهينه از فرصت عمر توجه بسياري نموده است. مهم ترین و اساسی ترین هدف از برگزاری اردوها ایجاد بستری مناسب برای تحقق آموزههای تربیتی ، دینی ،علمي و فرهنگي است.

اردوهای فرهنگی تربیتی مي تواند در كنار فعاليت درسي یکی ازبرنامه های بسیار مهم و اثر گذار در کیفیت بخشی فعالیت های تربیتی و آموزشیباشد. اردو تمرین زندگی و فرصت مناسبی برای تجلی فضایل اخلاقیو رفتاري طلاب و قرار دادن آنها در فضا و محيطي به دورن از درس همراهبا شرايط نسبتا سخت و بدور از احساسات و عواطف خانوادگي است.

در این راستا ، اداره فرهنگي موسسه در جهت رشد تفکر اجتماعی طلاب، تعاون و مسئولیت پذیری، صبر و خویشتن داری، بروز شایستگی ها ، زندگی گروهی و کسب اعتماد به نفس، همچنین افزایش آگاهی های عمومی در زمینة تاریخ، جغرافیا، و فرهنگ ایران و جهان و نیز آشناسازی شرکت کنندگان با تاریخ و تمدن ایران و اسلام همچنین بهينه سازي و برنامه ريزي متنوع و هدفمند اوقات فراغت طلاب و با هدف افزايش روحيه نشاط این عزیزان در طول سال تحصیلی اقدام به برگزاري اردوهاي فرهنگي متعددي ویژة طلاب خوابگاهی، روزانه ، آموزش زبان فارسی و تمهیدی ، طلاب مجرد یا متأهل (به صورت خانوادگی ) با عناوين ذيل مي نمايد:

 •  اردوهای کوتاه مدت: به این اردوها به منظور تأمین اوقات فراغت و بالابردن روحیه نشاط طلاب در طول سال برگزار می گردد.
 • اردوهای بلندمدت: همانطور که از نام این اردوها هویداست؛ این اردوها معمولاً در غالب اردوهای زیارتی می باشد.
 • اردوهای آموزشی: این اردوها به منظور شرکت در همایش های بین المللی و بازدید از نمایشگاه های بین المللی و ... برگزار می گردد.
 • اردوهای فرهنگ پذیری: این اردو به منظور آشنایی طلاب جدیدالورود با قوانین موسسه و نیز فرهنگ، آداب و رسوم اسلامی برگزار می گردد.
 • اردوهای خانوادگی: هر ساله این اداره جهت انس و الفت بیشتر در بین اعضای خانوادة طلاب اردوی زیارتی مشهد مقدس ویژة‌ خانواده‌های طلاب خصوصاً‌ملیت های خاص، برگزار می نماید.

موارد مورد اهتمام در اردوهای فرهنگی تربیتی

 1. افزایش مشارکت طلاب و کسب تجربه و بالا بردن حس مسئولیت طلاب.
 2. شناخت بیشتر طلاب و استفاده از ظرفیت های بالقوه طلاب از طریق مؤانست و مجالست مسئولین در این اردو
 3. ارزیابی تربیتی طلاب در پایان هر اردو
 4. حتی المقدور دیدار و ملاقات امام جماعات هر شهر در هر سفر
 5. برگزاری کارگاه­های آموزشی و نشست های فرهنگی و اجرای مسابقات در کنار برنامه های تفریحی طلاب در اردوهای بلندمدت
 6. تمرین نظم و برخی از آموزه های دینی در هر اردو
 7. مشارکت و حضور هر طلبه در اردو حداقل برای یکبار در سال

 

قابل ذکر است حداقل اردوهای برگزار شده در طول یک سال 18 مورد و حداقل اردوی بلندمدت 12 مورد بوده است.