مقام معظم رهبری:

بانوان باید خوب درس بخوانند. البته هدف نهایى درس‌خواندن بانوان، تنها مجتهد شدن یا فیلسوف شدن نیست، آشنائى با معارف اسلامى و قرآنى است که می تواند براى خود آن ها و براى دیگران مورد استفاده قرار بگیرد.

معاونت آموزش

 

 

توحید و شرک از دیدگاه محمد رشید رضا ؛‌ بازخوانی و نقد

 

عنوان:

 توحید و شرک از دیدگاه محمد رشید رضا ؛‌ باز خوانی و نقد

نام و نام خانوادگی:

 بتول فیاض

گروه:

 فلسفه و کلام

تابعیت:

 افغانستان

کد تحصیلی:

 1152856

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

کلام اسلامی

استاد راهنما:

 مهدی فرمانیان

استاد مشاور:

 حمید ملک مکان

تاریخ دفاع:

17/12/1390

تعداد صفحات:

105

تعداد منابع:

56

کلید واژه های پایان نامه:

توحيد، شرک، تفسير المنار، محمدرشيد رضا، سلف، سلفيه، توحيد عبادی، صفات الهی.

چکیده پایان نامه:

 در تفسير المنار، رشيدرضا، براساس اسلوب مکتب سلفی­گری و نيز، استفاده از آگاهی و تحليل شخصی، نظريات مشخص و متفاوتی با تفاسير هم­دوره خود دارد. آنچه به وضوح مشاهده مي‌شود سلفيه‌گري در تفسير المنار است و ديگر گرايش بسيار المنار به اجتماع و ارايه راه‌هايي براي اصلاح اجتماع مسلمانان است.

 از راه‌هاي اثبات خداوند در نگاه رشيد رضا، فطرت مهم­ترين راه شناخته شده است. پيروي از سلف خاص و عدم تأويل در توحيد به‌ويژه صفات الهي، دو ويژگي انديشه تفسيری رشيد رضا است. او در تعريف صفات ، دچار نوعي تناقض و ابهام شده که از تشبيه در صفات، چندان دور نيست. او نه معنای مجازی را برای صفات خداوند برمی­تابد و نه معنای واقعی را قبول دارد. اقسام توحيد از نظر او مانند ديگر سلفيون، توحيد الوهي و ربوبي است.

بيش­ترين تأکيد رشيد رضا در موضوع توحيد و شرک، محوريت معنا و مصاديق عبادت و اقسام شرک در آن است. شرک، گستره وسيعي در ذهنيت رشيدرضا و هم­فکرانش دارد. نقطه ضعف رشيد رضا در استدلال و قضاوت درباره عقيده توحيد، اين است که ظاهر‌گراست و هم­چنين به انديشه خود، اجازه تفکر، بررسي ارزشي و انحراف از عقايد سلف نمي‌دهد.

در اين تحقيق، از حدود 50 منبع مختلف استفاده شده است.

کليدواژه‌ها

توحيد، شرک، تفسير المنار، محمدرشيد رضا، سلف، سلفيه، توحيد عبادی، صفات الهی.