بسم الله الرحمن الرحیم اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه و علی ابائه فی هذه الساعه و فی کل الساعه و لیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

 

 

آموزه های اعتقادی خطبه فدکیه در آیینه قرآن کریم ( با تاکید بر توحید ، نبوت خاصه پیامبر اکرم (ص))  

عنوان:

آموزه های اعتقادی خطبه فدکیه در آیینه قرآن کریم ( با تاکید بر توحید ، نبوت خاصه پیامبر اکرم (ص))  

نام و نام خانوادگی:

سارا رضایی

گروه:

علوم قرآن و حدیث

تابعیت:

افغانستان

کد تحصیلی:

1153021

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

تفسیر و علوم قرآن

استاد راهنما:

معصومه شریفی

استاد مشاور:

حسن شکوری

تاریخ دفاع:

25/8/1392

تعداد صفحات:

165

تعداد منابع:

54

کلید واژه های پایان نامه:

   فاطمه زهرا ، خطبه ، خطبه فدکیه ، شواهد قرآنی

چکیده پایان نامه:

حضرت زهرا به وسیله خطبه فدکیه، جهت اثبات حق و حقیقت و ادعای مالکیت فدک در حضور مسلمانان در مسجد حاضر گردید و در مخالفت با تصدی مقام خلافت و دفاع از حضرت علي7، خطابه‌ای طولانی ایراد کرد. حضرت زهرا3در این محاجّه، با بهره‌گیری متین و استوار از آیات الهی، تفسیری مستند و محکم از آیات قرآن را به نمایش می‌گذارد که نشان‌دهنده اوج اشراف و آگاهی از آیات قرآن کریم است. آن حضرت در این مسیر، به مباحث اعتقادی اشاره کرده و پرده از این حقیقت برمی‌دارد که زیربنای افکار درست و عملکرد صحیح هر فرد، اعتقادات صحیح است که توحید و برخی از اصول اعتقادی از آن جمله است که حضرت اذهان مردم را بدان متوجه می‌گرداند.

در بحث توحید، به مباحث توحيدي و فلسفه آفرينش پرداخته و بعد وارد مسئله نبوت شده و بعد از اینکه به پیامبري پدر بزرگوارش اشاره می‌کند، به اوضاع آشفته روحی- روانی و فکری عقیدتی مردم‌ جاهلیت اشاره کرده و آن‌ها را به وضعیت اسفبار خویش در آن دوران تاریک و غبارآلود فتنه و آشوب متذکر گردانیده و به برکت وجود پیامبر6و چگونگی عملکرد پدر بزرگوارش در مسیر هدایت و آثار عملکرد آن حضرت اشاره نموده و بعد به شیوه تبلیغی حضرت و دستاوردهای آن بزرگوار اشاره نموده و همچنین به رحلت جان‌سوز آن رهبر دلسوز امت و پیامدهای تلخ و جان‌گداز ایشان پرداخته است. البته حضرت در اين خطبه به مباحث اخلاقي، سياسي و اجتماعي نيز مي‌پردازد كه جاي بحث در اين پژوهش نيست.

صدیقه طاهره3به این مباحث کلیدی که بسیار مهم و حیاتی به شمار می‌رفت اشاره فرموده تا شاید آن مردم غافل دست از بی‌وفایی و عهدشکنی برداشته و چشم را به روی حقیقت گشوده و به دفاع از حق و حقیقت و ولایت بپردازند.