بسم الله الرحمن الرحیم اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه و علی ابائه فی هذه الساعه و فی کل الساعه و لیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

 

 

شیوه های اثبات معاد در قرآن کریم (خطابی، کلامی، فلسفی)

عنوان:

شیوه های اثبات معاد در قران کریم ( خطابی، کلامی، فلسفی ) 

نام و نام خانوادگی:

صدیقه میرزایی

گروه:

علوم قرآن و حدیث

تابعیت:

افغانستان

کد تحصیلی:

1154930

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

تفسیر و علوم قرآن

استاد راهنما:

حسن شکوری

استاد مشاور:

محمد صادق اخوان

تاریخ دفاع:

21/12/1393 

تعداد صفحات:

129

تعداد منابع:

79

کلید واژه های پایان نامه:

   شیوه، شیوه خطابی، شیوه کلامی، شیوه فلسفی، روش، قرآن،اثبات معاد

چکیده پایان نامه:

یکی از مهم­ترین مبانی و اصول همه­ی ادیان آسمانی مساله معاد می­باشد. خداوند در قرآن کریم برای طرح برنامه­های اصلاحی تربیتی خود در مسیر تکامل هدایت انسان­ها موضوع اعتقاد به معاد و قطعیّت ثواب و عقاب عالم آخرت را با برهان و استدلال­هایی مختلف و با توجه به ظرفیت و استعداد انسان و با عنایت به توان فکر و اندیشه بشر از زوایای مختلف پیرامون آنها مباحثی را مطرح نموده است. برای اثبات معاد که یکی از عوامل مهم بازدارنده از انحرافات و گناهان می­باشد از شیوه­های متنوعی مانند شیوه­های خطابی، برای بیدار کردن وجدان انسان­ها و شیوه کلامی که با استفاده از براهین متقن می­باشد و شیوه فلسفی که شیوه­ای دقیق در قرآن برای اثبات وجود معاد می­باشد، بهره گرفته است.

خداوند این خالق هستی، با توجه به توان اندیشه افراد، برای هر گروه در خور استعداد آنها از شیوه­های متفاوتی، از جمله سه شیوه ذکر شده، برای بیان اصل کلی معاد بهره گرفته است این سه شیوه بررسی شده به گونه­ای است که علاوه بر جامع­تر بودن نسبت به شیوه­های دیگر از کلیّت نیز برخوردارند و می­تواند پاسخ­گوی بسیاری از شبهات پیرامون اصل معاد باشند.در واقع متکلمین و فلاسفه و دیگران هرآنچه برای اثبات معاد در آثار خود آورده­اند برگرفته از قرآن کریم است که آن شیوه را به بهترین نحو به کاربرده است تا اصل مهم معاد را با توجه به توان فکری و استعداد افراد، به اثبات برساند.

این تحقیق ضمن بررسی مفهومی به بیان شیوه­های اثبات معاد و نحوه کاربرد آنها در آیات قرآن کریم پرداخته است. گستره این پژوهش مرتبط با حوزه آیات قرآن کریم و آراء مفسرین و اندیشه­های اسلامی می­باشد. در این راستا ابتدا کلیات موضوع مورد نظر، بررسی شده است، و پس از آن به بررسی هر یک از شیوه­های مذکور در فصلی جداگانه با رویکرد قرآنی پرداخته شده است.