مقام معظم رهبری:

بانوان باید خوب درس بخوانند. البته هدف نهایى درس‌خواندن بانوان، تنها مجتهد شدن یا فیلسوف شدن نیست، آشنائى با معارف اسلامى و قرآنى است که می تواند براى خود آن ها و براى دیگران مورد استفاده قرار بگیرد.

معاونت آموزش

 

نقش مادر در تربیت دینی کودک از منظر آیات و روایات

عنوان:

 نقش مادر در تربیت دینی کودک از منظر آیات و روایات

نام و نام خانوادگی:

زینب برجی نژاد  

گروه:

علوم قرآن و حدیث

تابعیت:

ایران

کد تحصیلی:

118242

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

تفسیر و علوم قرآن

استاد راهنما:

سید جعفر حق شناس   

استاد مشاور:

محمد مهدی صفورایی

تاریخ دفاع:

1394/12/11

تعداد صفحات:

146

تعداد منابع:

137

کلید واژه های پایان نامه:

  تربیت، دین، تربیت دینی، خانواده، کودک، مبانی، اصول، روش

چکیده پایان نامه:

روش تربیت دینی کودک اهمیت خاصی در نظام آموزشی و تربیتی اسلام دارد. تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از افرادی که در بزرگ‌سالی نسبت به عبادات و معنویت گرایش کمتری دارند، ذاتاً بی‌اعتقاد به دین و تکالیف دینی نیستند، بلکه عواملی چون بی‌توجهی و عدم تقید والدین نسبت به انجام به موقع تکالیف عبادی در فقدان تمایلات فرزندان نقش بسزایی دارند. اگرچه پدر و مادر هر کدام به نوبه خود در تربیت صحیح فرزند نقش دارند اما نقش مادر پررنگ‌تر است چرا که بیش از پدر مرتبط با فرزند می‌باشد. آنچه که باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد، اخلاق و رفتار مادر است چرا که کودک در رفتار، او را شاهد و نمونه قرار داده و مفاهیم اخلاقی و مذهبی را از او می‌گیرد. در تربیت دینی و اسلامی پرهیزکاری رأس هر امر، افضل اعمال و مورد توجه خداست. مهم این است که مادر در مسیر تقوای الهی باشد و تربیتش را بر اساس پرهیز از گناه و عبادت خداوند متعال قرار دهد؛ بنابراین اخلاق و تقوای مادر در تربیت دینی فرزند بسیار تأثیرگذار است. البته توجه به مسائلی همچون دوران بارداری، شیردهی و همچنین تغذیه حلال و مناسب مادر و فرزندش مهم است و تربیت فرزند از همان دوران کودکی و طفولیت آغاز می شود.
بنابراین میزان تأثیر مادر در تربیت صحیح و دینی و معنوی فرزند و راهکارهای تربیت دینی از قبیل آموزش، تشویق، تنبیه، تلقین، تمرین و تداوم، موعظه، الگودهی، خطاپوشی و ... مهم می‌باشد. با توجه به اینکه ارتباط مناسب بین مادر و فرزند از نظر اسلام و تربیت دینی فرزند از جمله سؤالات هر مادری است، سؤال اصلی این پژوهش نیز همین موضوع می‌‌باشد و سعی شده در آن به نقش مادر در تربیت دینی کودک از منظر آیات و روایات، اصول و روش‌ها، عوامل مؤثر بر تربیت دینی و مراحل مؤثر بر آن اشاره گردد. امید است مورد استفاده قرار گیرد.