مقام معظم رهبری:

بانوان باید خوب درس بخوانند. البته هدف نهایى درس‌خواندن بانوان، تنها مجتهد شدن یا فیلسوف شدن نیست، آشنائى با معارف اسلامى و قرآنى است که می تواند براى خود آن ها و براى دیگران مورد استفاده قرار بگیرد.

معاونت آموزش

 

شیوه های جنگ روانی در قرآن کریم

عنوان:

 شیوه های جنگ روانی در قرآن کریم

نام و نام خانوادگی:

 ام فروه حیدری

گروه:

علوم قرآن و حدیث

تابعیت:

پاکستان

کد تحصیلی:

1255307

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

تفسیر و علوم قرآن

استاد راهنما:

مجید حیدری فر

استاد مشاور:

عدم نیاز به استاد مشاور

تاریخ دفاع:

1394/3/28

تعداد صفحات:

203

تعداد منابع:

114

کلید واژه های پایان نامه:

  شیوه­های جنگ، جنگ روانی، مخالفان پیامبران، شیوه­های جنگ روانی

چکیده پایان نامه:

مجاهدت­های انبیاء در برابر مخالفانشان بیانگر این واقعیت است که نبرد اصلی بین دو جبهة حق و باطل بیش از آنکه بر سازوکارهای نظامی و سخت مبتنی باشد بر عوامل و شیوه­های روحی و روانی استوار بوده است. با تعمق و واکاوی­های دقیق می­توان در هر زمان به این شگردهای دشمنان برای مبارزه با حق و حقیقت، دست یافت؛ بنابراین این پژوهش با در نظر گرفتن این مساله به دنبال بررسی شیوه­های است که مخالفان انبیاء الهی در طول تاریخ تلاش داشتند تا با بکارگیری آن، عواطف و احساسات مخاطبین را تحت تأثیر قرار داده و با ایجاد تغییر در آن­ها، اندیشه ها و افکار افراد را نیز تغییر دهند و بر آنها چیره شوند. در نهایت این پژوهش به دنبال ارائه الگويي مناسب براي مقابله با جنگ رواني دشمنان در عصر حاضر، از طریق بررسی راهکارهای پیامبران برای مقابله با این نوع جنگ، است.

پیامبران در هر زمانی دارای مخالفین مشترکی چون فرمانروایان، ملا، مترفین، عالمان فاسق و ... بودند که با انگیزه­های عقیدتی و اخلاقی نظیر جهالت، تکبر، لجاجت، حسادت و یا عوامل عملی و رفتاری مختلفی مانند تبعیت از شیطان، هواپرستی، دنیاگرایی و... به دشمنی و مخالفت با انبیاء می­پرداختند.

مخالفین شیوه­های جنگ روانی جداگانه­ و به خصوصی در مقابل پیامبران، آموزه­های ایشان و امت­ها داشتند. این شیوه­ها علیه پیامبران عبارت از: تخریب شخصیت، تطمیع، بهانه­جویی و درخواست­های غیر منطقی و تهدید به اشکال مختلف بودند. جو سازی برای جوگیری از بیان و نشر حقایق وحیانی، شبهه­افکنی و ایجاد تشکیک و تحریف در آموزه­ها از جمله شیوهای جنگ روانی مخالفین علیه آموزه­ها می­باشند. مخالفین با تضعیف روحیه، ایجاد اختلاف و تفرقه، ارعاب و تحریم و استخفاف مردم بر احساسات و عواطف و روان آنها تاثیر می­گذاشتند.

شیوه­های پیامبران برای مقابله با جنگ روانی مخالفان، هم شامل روش­های گفتاری در غالب بیان حکمت و برهان، جدال و موعظه بود و هم شامل شیوه­های رفتاری و عملی همچون بستن راههای اعتراض از طریق ارایه معجزه، تحدی، مباهله، سرکوب نمودن و مبارزه قهرآمیز با مخالفین بود.