جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 


جشن میلاد امام هادی (علیه السلام)

تعداد بازدید: 59

واحد گزارش: همزمان با سال روز ولادت امام علی النقی(علیه السلام)، جشن میلاد دهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت ویژه کارکنان در مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار شد.

به گزارش واحد روابط عمومی و بین الملل، حجت الاسلام و المسلمین حق شناس (مدیر گروه علوم قرآن و حدیث) در این مراسم به سیره و شخصیت امام هادی(ع)، شاگردان امام و بیان زندگانی این امام بزرگوار در زمان متوکل عباسی پرداخت.

حجت الاسلام حق شناس  به داستان دعوت به نوشيدن شراب توسط متوکل اشاره کرد و گفت:متوکل گاهي دستور مي داد که خانه امام را به دقت بازرسي کنند و مأموران هر بار با دست خالي بر مي گشتند، اما متوکل باز هم نگران بود و احساس خطر مي کرد. متوکل گروهي را به منزل آن حضرت فرستاد و آنان به خانه او هجوم بردند، و امام را به مجلس متوکل بردند.


سخنران مراسم ادامه داد: متوکل با بي شرمي منحصر به فرد خود، جام شرابي را که در دست داشت، به آن حضرت تعارف کرد! امام سوگند ياد کرد و گفت: گوشت و خون ما با چنين چيزي آميخته نشده است، مرا معاف بدار! او دست بر نداشت و گفت: شعري بخوان. امام فرمود: کمتر شعر مي خوانم.

اما متوکل اصرار ورزيد و آن حضرت شعري را براي او خواند که ما ترجمه قسمتي از آن را ذکر مي کنيم:

«بر بلنداي کوه ها، شب را به سحر آورند؛ در حالي که مردان چيره و نيرومندي از آنان پاسداري مي کردند، ولي قله ها نتوانستند آنان را (از خطر مرگ) برهانند.

آنان پس از مدت ها عزتمندي، از جايگاه هاي امن به زير کشيده شدند و در گودال هاي (گورها) جايشان دادند. چه منزل و آرامگاه ناپسندي!...

چه خانه هايي ساختند تا آنان را از گزند روزگار حفظ کند، ولي سرانجام پس از مدتي، اين خانه ها را ترک کردند و به خانه گور شتافتند!

چه اموال و ذخايري انبار کردند، ولي همه آنها را رها ساختند و رفتند و آنها را براي دشمنان خود واگذاشتند!

خانه ها و کاخ هاي آباد، به ويرانه ها تبديل شدند و ساکنان آنها به سوي گروهاي تاريک شتافتند!»

شعر امام چنان تأثيري گذاشت که متوکل به سختي گريه کرد؛ به طوري که ريش او خيس گرديد و ساير حضار نيز گريستند. متوکل دستور داد بساط شراب را جمع کنند و چهار هزار درهم به امام تقديم کرد و آن حضرت را با احترام به منزل باز گرداند!

در پایان مراسم با صلوات بر محمد و آل محمد به پایان رسید.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
تلفن: 02537183204
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 217341 بازدید امروز: 102