يکشنبه ١٧ فروردين ١٣٩٩
صفحه اصلی > ارتباطات و بین الملل > دانش آموختگان > تشکیل پرونده تبلیغی 

واحد تبلیغ و بهسازی آموزش

تبلیغ و مبلغ در اسلام جایگاهی  رفیع دارند. قرآن کریم ، اصلی ترین رسالت انبیا و مبلغان راستین دین را ابلاغ پیام های خداوند به مردم می داند. خداوند هدف از نزول قرآن را ابلاغ و تبیین می داند و این وظیفه مهم را بر عهده پیامبر گرامی اسلام قرار می دهد تا با تبلیغ و تبیین دین مردم را به تفکر و خرد ورزی دعوت کند. پیشوایان معصوم (ع) نیز برای تبلیغ دین اهمیتی والا قائل بودند، انسان های برجسته، مهم و برگزیده در هر مکتب و مرام کسانی هستند که برای تحقق اهداف آن بسیار می کوشند در مکتب اسلام ، پیامبر گرامی اسلام مبلغان دین را از برگزیدگان امت خود می داند و می فرمایند: برگزیدگان امت من کسانی هستند که به سوی خداوند متعال می خوانند و بندگان خدا را محبوبش می سازد. پیامبر گرامی اسلام پیام آوران دین را جانشینان خود بر می شمارد و محبت ویژه خویش را نثار آنان کرده برایشان دعا می کند.
با توجه  به اهمیت و ضرورت تبلیغ و از آن جا که تبلیغ دین ، مدیریت اندیشه ها و رفتار ها در حیطه دین و باور کردن ذهن و عمل به تعالیم دینی می باشند اداره بین الملل موسسه آموزش عالی بنت الهدی از میان طلاب واجد شرایط مبلغین را در ایام تبلیغی جهت تبلیغ دین مبین اسلام به صورت فردی به اقصی نقاط جهان اعزام می کند.

اهداف:
1.ساماندهی امور تبلیغ و مبلغان
2.نیاز سنجی تبلیغی و دینی از جهت محتوا، سطوح مخاطبین و مناطق کشور هدف
3.گسترش فعالیت های تبلیغی طلاب
4.توانمندسازی تمامی طلاب درزمینه تبلیغ
5. شناسایی مبلغان برتر
6. به وجود آوردن زمینه اعزام مبلغان

برنامه ها:
1.برنامه ریزی جهت ارتباط مستمر و هدفمند طلاب با یکدیگر و المصطفی (ص)
2.برگزاری مسابقات مهارت های تبلیغی
3. برنامه ریزی و بهسازی آموزش های تبلیغی و توان سنجی مبلغان
4.برنامه ریزی برای پشتیبانی علمی و فرهنگی از مبلغان
5.هماهنگی و گسترش اعزام های کوتاه مدت و بلند مدت متناسب با نیاز و شرایط مناطق
6.برنامه ریزی و برگزاری همایش ها و گردهمایی مبلغان
7.برنامه ریزی ویژه در جهت استفاده از توانمندی های مبلغان برتر
8.نظارت بر روند فعالیت های تبلیغی و فرهنگی مبلغان
9.اعزام مبلغان به نهاد ها و دانشگاه های داخل کشور


برخی فعالیت های این بخش بدین شرح می باشد:
توان سنجی تبلیغی: در راستای ارزیابی دانش تبلیغی (اعم از احکام، شبهات عقیدتی و عقاید) و مهارت های تبلیغی (فن خطابه وسخنرانی، مداحی، تلاوت قرآن و...) از طریق مصاحبه های حضوری برای متقاضیانی که حداقل 70 واحد درسی گذرانده باشندپرونده تبلیغی تشکیل می شود و بر اساس نتایج ارزیابی اولویت های اعزام مشخص می شود. و برنامه ریزی های لازم صورت می پذیرد. توان سنجی به صورت مستمر در طول سنوات تحصیل طلاب ادامه داشته و با بررسی گزارشات تبلیغی طلاب، سوابق حضور در کارگاههای آموزشی و افزایش مهارت ها و... تکمیل و به روز رسانی می گردد.

اعزام
این برنامه که با هماهنگی و همکاری مدیریت اعزام و تبلیغ المصطفی و نهادهای اعزام کننده جهت ساماندهی و هدایت طلاب مبلغ در چند بخش صورت می پذیرد:
1.اعزام دائم: طلاب در ابتدا به واحد تبلیغ مراجعه کرده و در خواست اعزام بلند مدت می دهند و شرایط اعزام آن ها بررسی می گردد. سپس به واحد دانش آموختگان معرفی می شوند. ارسال نامه فارغ التحصیلی طلاب از معاونت آموزش موسسه به اداره خدمات آموزشی المصطفی در اعزام دائم سپس ارسال نامه فارغ التحصیلی به اداره دانش آموختگان المصطفی جهت پرداخت مساعده .

2.اعزام مبلغ به خارج از کشور در ایام تبلیغی (محرم ، رمضان و..): که بر اساس شرایط اعلام شده برای اعزام در هر فصل تبلیغی از بین واجدین شرایط ثبت نام و پس از بررسی و گزینش افراد نسبت به هماهنگی مرخصی ها، ارائه سبد فرهنگی و پرداخت مساعدت های تبلیغی به افراد اقدام شده و پس از بازگشت از سفر نسبت به ثبت گزارشات تبلیغی و ارزیابی آن ها اقدام می شود.
3.اعزام مبلغ در فصول تبلیغی به شهرهای داخل کشور: نسبت به مبلغانی که امکان سفر به کشور ایران برای آن ها فراهم نیست و تمایل به تبلیغ در کشور در ایام تبلیغی دارند با توجه به مهارت ها و شرایط افراد مساعدت جهت اعزام آن ها صورت می گیرد و مرخصی و سبد فرهنگی و برخی خدمات دیگر به ایشان ارائه می گردد.
4. اعزام مبلغ به نهادها و مراکز فرهنگی داخل کشور: در راستای کسب تجربه برای طلاب موسسه و استفاده از ظرفیت و پتانسیل موجود در موسسه در جهت هدایت جوانان و انس و توجه بیشتر با آموزه های دینی در مناسبت های مختلف به همایش ها، سمینار ها و... برنامه مختلفی که در دانشگاهها، دبیرستان ها، فرهنگ سراها و سایر مراکز فرهنگی اعزام می شوند. عمده این افراد از میان مستبصرین و طلاب ملیت های خاص می باشند که ضمن اشاره به دلایل تشرف خود به دین اسلام و قبول مذهب تشیع  به تحلیل وضعیت موجود و آسیب های فرهنگی در کشورهای دیگر و مقایسه آن با شرایط موجود در جمهوری اسلامی می پردازندو به بررسی دلایل و ظرایف موجود در برخی دستورات اسلامی خصوصا حجاب، حقوق زنان و... می پردازند.   
  
ارائه سبد فرهنگی به مبلغان:
در راستای مساعدت به طلاب اعزامی به تبلیغ این واحد نسبت به تهیه کتب مورد نیاز مبلغان، جزوات قابل ارائه به مخاطبین و، سی دی های آموزشی و جوایز و هدایای مورد نیاز مبلغین اقدام می نماید.

برگزاری کارگاه های آموزشی تبلیغ
با توجه به حضور طلاب ملیت های مختلف و عطش آنان برای یادگیری شیوه های نوین تبلیغی و فهم معارف الهی مورد نیاز با عنایت به ظرفیت ها و زمینه های فکری و فرهنگی جوامع در ابلاغ دین و نیز در جهت دانش افزایی مهارتی و محتوایی مبلغین اقدام به برگزاری کارگاهها ی مختلف متناسب با نیازهای منطقه ای طلاب و آشنایی باموضوعات روز و افزایش مهارت های تبلیغی برگزار می گردد. از جمله این کارگاه ها و دوره ها می توان به مباحثی چون مهدویت، ولایت فقیه، پاسخ به شبهات، احکام و... اشاره نمود.

پاسخ گویی به مسائل شرعی
یکی از فعالیت های واحد مبلغان راه اندازی بخش پاسخ به سوالات شرعی با همکاری گروه فقه و اصول می باشد . در این بخش  علاوه بر ارائه خدمات حضوری به طلابی که مشغول به تحصیل می باشند و سوالات و شبهاتی که در طول تبلیغ برای مبلغان ایجاد می شود به متقاضیانی که از بیرون موسسه سوالات شرعی خود را مطرح می کنند به صورت تلفنی ارائه خدمات می نماید.

مسابقات
جهت تشویق مبلغان در عرصه تبلیغ و ایجاد رقابت، همچنین ایجاد انگیزه و علاقه جهت تحقیق و مطالعه منابع تبلیغی میان طلاب و دانش آموختگان این مسابقات با هدف شناسایی مبلغان فعال و کار آمد و دانش افزایی مبلغان در فصول مختلف و در مناسبت های مختلف و یا در قالب جشنواره های تبلیغی به صورت سراسری برگزار می گردد.
 

مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 385378 بازدید امروز: 22