دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > فرهنگی تربیتی > اندیشه مطهر > معرفی واحد اندیشه مطهر 
معرفی واحد اندیشه مطهر
با وجود گذشت ده ها سال از شهادت استاد مرتضی مطهری، ایشان را باید همچنان تاثیرگذار‌ترین شخصیت فکری در ایران دانست، زیرا ایشان به لطف الهی موفق شده بودند به لایه‌های عمیق تفکر ناب اسلامی و نیز زنجیره ساخت مستحکم اندیشه دینی دست یابند و همین امر زمینه استنباط‌های بسیار دقیق از منابع درجه یک اسلامی در پاسخگویی به نیازهای زمانه و نیز حل مسایل پیچیده را برای ایشان فراهم کرده بود.
افزون بر این، شهید مطهری به دلیل فهم دقیقی که از جوهره اندیشه اسلامی داشتند، نقش نگاهبان زبده و هوشمند تفکر اسلامی را نیز به درستی ایفا می‌کردند. 
این نکته که امام خمینی مطالعه همه آثار استاد مطهری را بدون استثنا برای شکل گیری فکر دینی جوانان انقلابی مفید دانستند، بسیار حائز اهمیت است.
در آثار شهید مطهری دو چیز کاملا آشکار است یکی اثبات ضعف و ناکارآمدی علوم انسانی غربی و سکولار در شناخت و حل مسائل انسانی اعم از فردی و اجتماعی و دیگری استفاده از فکر ناب اسلامی به مثابه یک سیستم فکری پویا برای عبور دادن انسان از گردنه‌های مسیر پرپیچ و خم زندگی فردی و اجتماعی و رساندن او به آرامش فکری. 
شاید بتوان گفت مهمترین اثری که تدبر در آثار استاد مطهری برای مطالعه کننده دارد، به دست آوردن یک مبنای فکری، استدلالی، منطقی و مبرهن است که هم عقل را اقناع و هم دل را راضی نماید. هم  معیار و ابزار نقد را ارایه می‌کند، هم جسارت مواجهه انتقادی با اندیشه‌های معاصر بویژه تفکرات جریان روشنفکری سکولار را به مخاطب عرضه می کند. 
با توجه به این مطالب، اهمیت و ضرورت مطالعه آثار علامه مطهری، بخصوص برای طلاب آشکار می شود. همانطور که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود فرمودند «باید با برنامه ریزی زمینه ای فراهم شود که طلاب، دانشجویان و نسل جوان، دوره کتاب های شهید مطهری را مطالعه نمایند».
در این راستا و به منظور عملی نمودن فرمایشات معظم له، همچنین به دلیل ارزش و غنای آثار این متفکر گرانقدر و لزوم آشنایی طلاب غیر ایرانی و تشنگان علوم اسلامی با اندیشه های بالنده و شکوفای این اندیشمند فرزانه، واحد اندیشه مطهر با هدف استغنای فکری، استدلالی و منطقی طلاب، تنظیم و انسجام فکری و اندیشه ایشان، همچنین مطالعه و انس بیشتر  نسبت به آثار این استاد فرزانه، تأسیس شد تا در این راه گامی برداشته و در حد امکان، زمینه ای فراهم نماید تا طلاب عزیز به تفحص و مطالعه عمیق آثار آن علامه بزرگوار همت گمارند.
برنامه ها و فعالیت های واحد اندیشه مطهر را می توان در چند بخش خلاصه کرد: 
أ‌ برگزاری سیر مطالعاتی آثار استاد مطهری در 12 پایه (سیر موضوعی با روش آسان به سخت)
ب‌ برگزاری نشست ها و دوره های تخصصی با حضور کارشناسان و متخصصان در شرح و تفسیر نظام و دکترین فکری استاد مطهری
پ   برگزاری سیر مطالعاتی به صورت برخط (مجازی) بر اساس خلاصه آثار استاد مطهری 
ت‌ راه اندازی و اجرای فعالیت در کانال اختصاصی اندیشه مطهر به منظور نشر و گسترش تفکرات و اندیشه های ناب استاد شهید مطهری 
ث‌ برگزاری مسابقات کتابخوانی موضوعی و مناسبتی از آثار استاد
ج‌ برگزاری نمایشگاه های موضوعی و مناسبتی از آثار استاد
ح‌ و...
 
مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 378130 بازدید امروز: 27