دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > فرهنگی تربیتی > اندیشه مطهر > معرفی سیر برخط 
معرفی سیر برخط واحد اندیشه مطهر
 استاد مطهری بی شک یکی از فرزانگان بی بدیل کشور و جهان اسلام بود که در اکثر بخش ها و حوزه های علوم دینی اعم از فلسفه، کلام، حدیث، اخلاق و ... مطّلع و در عین حال صاحب رأی و نظر بود. 
ایشان با عنایت به وسعت دایره علمی و احاطه کامل بر حوزه های مختلف علوم و شناخت روحیات و ویژگی های نسل جدید، کتب عدیده ای تآلیف نمود. مجموعه آثار معظم له بخش اعظمی از معارف اسلامی را به زبانی ساده، فصیح و گویا در اختیار علاقمندان قرار می دهد.
شاید بتوان گفت مهمترین اثری که تدبّر در آثار استاد مطهری برای مطالعه کننده دارد، به دست آوردن یک مبنای فکری، استدلالی، منطقی و مبرهن است که هم عقل را اقناع و هم دل را راضی می نماید. 
با توجه به این مطالب، ضرورت مطالعه آثار علامه مطهری، بخصوص برای طلاب آشکار می شود. همانطور که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود فرمودند «باید با برنامه ریزی زمینه ای فراهم شود که طلاب، دانشجویان و نسل جوان، دوره کتاب های شهید مطهری را مطالعه نمایند».
از این رو این واحد با اهداف زیر تصمیم به برگزاری سیر مطالعات تربیتی آثار استاد مطهری به روش برخط و مجازی نموده است.
اهداف برگزاری سیر برخط:
جامه عمل پوشاندن به منویات رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی، امام خامنه ای نسبت به جوانان مبنی بر مطالعه، تبیین، پژوهش و نشر آثار متفکر جهان شیعی شهید مطهری(ره)
بهره مندی بیشتر طلاب از آثار و اندیشه های شهید مطهری در هر زمان و مکان، حتی زمان های مراجعت به کشور متبوع؛
سوق دادن طلاب از مطالعه کتب پراکنده و متفرقه به سمت مطالعه منظم، مداوم و هدفمند. 
ارائه مباحث دسته بندی شده و موضوعی از آثار استاد جهت ایجاد انسجام بیشتر در پیشبرد اهداف سیر مطالعاتی
پیگیری مطالبه شایسته و مطلوب طلاب در گسترش طرح سیر مطالعاتی اندیشه مطهر به روش بر خط و مجازی؛
استفاده مناسب و بهينه از وقت و فرصت ها..
همگام شدن با تکنولوژی روز دنیا در نشر معارف ناب اسلامی از منظر این فرهیخته ارجمند
ارائه ی برنامه سير مطالعاتی علمی و منطقی به منظور پاسخگويی به پرسش های دينی و از ميان بردن زمينه های شبهات
آشنا ساختن افراد با مباحث ضروری فکری و دينی بر اساس آثار استاد شهيد مطهری(ره)
و ... 
این طرح تلخیصی از آثار استاد مطهری است که در قالب 8 دفتر از خلاصه 42 عنوان اثر ثبت شده این اندیشمند فرزانه در سیر گنجاده شده است. درباره نام های هریک از این دفاتر هشت گانه می توان گفت اغلب این اسامی در هیچ یک از آثار استادمطهری مشاهده نمی شوند، بلکه موضوعاتی هستند که استاد مطهری در میان آثار و تالیفاتش به آنها پرداخته است. از این میان می توان جلد چهارم این مجوعه که «مقام زن» نام دارد را مثال زد. در این دفتر مباحث مرتبط با مقام زن بر اساس کتاب های «نظام حقوق زن در اسلام»، «اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب» ، «مساله حجاب» از آثار استاد گردآوری شده است. در ذیل به معرفی عناوین دفاتر هشت گانه می پردازیم:
عناوین سیر برخط مطالعات تربیتی آثار استاد مطهری:
نحوه و کیفیت حضور طلاب در طرح:
واحد اندیشه مطهر برای هریک از طلاب مجتمع، نام کاربری و رمز عبور در نظر گرفته است که نام کاربری آنها (@mou.ir کدتحصیلی ( و رمز عبور، کدتحصیلی ایشان است.
طلاب محترم می توانند از طریق سایت مجتمع آموزش عالی بنت الهدی، بخش سامانه ها بر عنوان سیر بر خط مطالعات مجازی آثار استاد مطهری کلیک و از طریق نام کاربری و رمز عبور تعیین شده، وارد میز کار خود شوند.
هر کتاب در این روش، به چند درس تقسیم شده است. هر یک از طلاب پس از ورود به درس و مطالعه مباحث آن، وارد آزمون آن درس می شوند و در صورت کسب حد نصاب امتیاز (75%)، مجوز ورود به درس بعد را بدست می آورند. به همین ترتیب این روش برای مطالعه دروس و آزمون های دیگر ادامه می یابد. 
مزایای سیر برخط:
از طریق این طرح، علاوه بر اینکه طلاب، آموخته های خود را محک می زنند، از طریق مطالعه و آشنایی با اندیشه های متعالی و سازنده استاد مطهری به ارتقای سطح کیفی دانش و بینش اسلامی خویش کمک شایانی می نمایند.
همچنین هر یک از طلاب شرکت کننده در طرح ضمن کسب امتیاز و اهدای هدایای نقدی و غیر نقدی که در انتهای هر یک از دفاتر تقدیم ایشان می شود، اگر موفق به اتمام دوره گردند برای ایشان گواهی پایان دوره صادر گردیده و تقدیم ایشان می شود.
گستره سیر برخط:
به منظور تقویت بنیه علمی و تحلیلی کارمندان و اساتید مجتمع آموزش عالی بنت الهدی نسبت به معارف و اندیشه های ناب اسلامی، همچنین عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر مطالعه و تبیین و پژوهش نسبت به آثار این اندیشمند بزرگ، سیر برخط مطالعات تربیتی آثار استاد مطهری برای کارمندان و اساتید نیز به شرحی که گذشت، در نظر گرفته شده است و کارکنان و پرسنل محترم می توانند با ورود کدپرسنلی خود به میزکار شخصی این سیر مطالعاتی ورود پیدا کنند و از دریای معارف این فیلسوف ارجمند بهره مند شوند. و علاوه بر ذخیره معنوی بسیار، از مزایای مادی آن مانند ثبت ساعت و دانش افزایی بهره مند گردند.
 
مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
قم، خ انقلاب، بعد از گلزار شهدا، مجتمع آموزش عالی بنت الهدی
كدپستي: 94536 - 37158
فاكس: 00982537208978
hodainfo@miu.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي مجتمع آموزش عالی بنت الهدی ( س ) محفوظ است.
کل بازدید ها: 378143 بازدید امروز: 40