صفحه اصلی > پژوهش > پایان نامه های ارشد > تحقق و اثبات نسب از نگاه فقه امامیه در مسائل مستحدثه 

عنوان:

تحقق و اثبات نسب از نگاه فقه امامیه در مسائل مستحدثه

نام و نام خانوادگی:

ساجده العبد الخانی

گروه:

فقه و اصول

تابعیت:

عراق

کد تحصیلی:

1373953

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

فقه خانواده

استاد راهنما:

مریم برقعی

استاد مشاور:

عدم نیاز به مشاور

تاریخ دفاع:

1395/12/24

تعداد صفحات:

262

تعداد منابع:

240

کلید واژه های پایان نامه :

نسب، اثبات نسب، تحقق نسب، فقه امامیه، مسائل مستحدثه، آزمایش ژنتیکی

چکیده پایان نامه:

با توجه به اهميت نسب در حفظ نظام خانواده و ثبات نسل ها و ترتب بعضی از احکام فقهی، بر شناخت نسب فرزند با پدر و مادر يا بر شناخت نسبت‏هاى فاميلى ديگر، اهتمام شارع همواره بر حفظ آن بوده است. از اين رو در فقه اماميه براي اثبات نسب، دلائل متعددي مانند قاعده فراش، اقرار، شهادتذ و... بیان شده است و در فرض نبودن دلايل قوي تر به لحاظ کشف واقع، قائل به قابليت استناد به ضعيف ترين ادله همچون قرعه شده است.

اهمیت مسأله نسب و چگونگی اثبات آن توسط راههای جدید مانند آزمایشات و انگشت نگاری ژنتیکی و شرایط تحقق آن، بلاخص در حوزه مسائل مستحدثه مانند تلقیح مصنوعی و رحم اجاره‌ای که از مباحث بروز و مبتلا به عصر کنونی است،عمده دلیل انتخاب این موضوع بوده است.

نحوه و روش انجام تحقیق با توجه به ساختار موضوع، به صورت کتابخانه ای و به شیوه ی توصیفی بوده و از طریق فیش برداری از کتاب‌های معتبر و دست اول فقهی و حقوقی و با بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی ـ فقهی و مقالات سایت‌های مختلف تحقیقاتی گردآوری شده تا اتقان بیشتری داشته و مفید واقع شود.

این نوشتار در پی آن است که راههای تحقق و اثبات نسب را در مسائل مستحدثه مانند تلقیح مصنوعی و رحم اجاره ای روشن کرده و به بررسی راههای جدید اثبات یا نفی نسب و حجیت آنها از منظر فقه امامیه پرداخته و آثار و احکام مترتب بر اثبات یا نفی نسب را بیان کند و با توجه به غیر حصری بودن ادله اثبات یا نفی نسب، این نتیجه به دست می آید که اطمینان حاصل از آزمایش دی ان ای و انگشت نگاری ژنتیکی به لحاظ شرعی معتبر و حجت است.

 


کل بازدید ها: 243542 بازدید امروز: 131