صفحه اصلی > پژوهش > پایان نامه های ارشد > بررسي تطبيقي حضور اجتماعي زن از ديدگاه قرآن بر جامعه زنان افغانستان 

عنوان:

بررسي تطبيقي حضور اجتماعي زن از ديدگاه قرآن بر جامعه زنان افغانستان

نام و نام خانوادگی:

كلثوم رسولي

گروه:

تفسيرو علوم قرآن

تابعیت:

افغانستان

کد تحصیلی:

1153918

محل تحصیل:

مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی

رشته:

تفسيرو علوم قرآن

استاد راهنما:

سكينه آخوند

استاد مشاور:

عدم نیاز به مشاور

تاریخ دفاع:

1396/12/14

تعداد صفحات:

166

تعداد منابع:

165

کلید واژه های پایان نامه :

زن در قرآن- حضور اجتماعی زنان - جامعه زنان افغانستان.

چکیده پایان نامه:

 جامعه انسانی فراهم آمده از انسانهاست، و زن نیمی از پیکره­ی جامعه انسانی را تشکیل  می‎دهد. اما از دیدگاه اسلام زن تا چه اندازه در جامعه زمینه­ای نقش آفرینی دارد و محدوده‎ی مشارکت اجتماعی زنان و حضور عینی آنان در جامعه تا کجاست. این نوشتار در پی آن است که ضمن نمایاندن وضعیت زن در افغانستان، وجود مشارکت بانوان در صدر اسلام رابه اثبات برساند. با توجه به اینکه موضوع مشارکت اجتماعی زنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است خصوصا در کشور اسلامی افغانستان اما این مساله به صورت تطبیقی مورد پژوهش قرار نگرفته  که این تحقیق به نتایج ذیل دست یافته است.قرآن زن و مرد را دارای هویت واحدی می‎شمرد که هر دو یکسان قابلیت رشد و کمال را دارند.زنان از دو جنبه انسانی و مونث بودن برخوردار هستند قرآن و شریعت اسلامی در روابط اجتماعی بر بعد انسانی تکیه دارد گرچه برای حضور زنان در جامعه رعایت آدابی را مقرر نموده است کما اینکه برای مردان نیز شرایطی را لحاظ نموده است.

      با توجه به بررسی و تحلیل دیدگاه اسلام در باره حضور اجتماعی زنان در کشور افغانستان نیز دیدگاه‌های متفاوتی از حضور اجتماعی زن وجود دارد که در این رابطه بعضی از دینداران نقش زن را محدود به نقش مادری و همسری می دانند.در مقابل عده­ای نیز معتقدند که زن علاوه بر نقش مادری و همسری توانایی و صلاحیت انجام سایر نقش­های اجتماعی را نیز دارد.

عده­ای از سکولارها نیز معتقدند زنان می­توانند بدون هیچ گونه محدودیتی در عرصه­ها وصحنه­ها حضور داشته باشد.

      در جمع­بندی نهایی به این نتیجه می رسیم که زنان مسلمان برای حضور اجتماعی خود می­توانند به تمسک به قوانین و دستورات اسلامی با حفظ شئونات اسلامی و با در نظر داشت سابقه تاریخی حضور زن مسلمان در عرصه­ها حضور داشته باشد.

 


کل بازدید ها: 373259 بازدید امروز: 121